Anasayfa Tamamlanmış Projeler
Tamamlanmış Projeler
Bursa Motorsuz Araçlar Müzesi e-Posta

  

Proje Otomotiv Sanayiinde söz sahibi bir kuruluşun desteği ile gerçekleştirilmiştir.
Amaç bugün yok olmakla karşı karşıya olan ve bir dönem tüm Anadolu yaşamına damgasını vuran motorsuz araçların özgün biçimleri ve fonksiyonları ile gelecek nesillere aktarılmasıdır.
Bu proje kapsamında tüm araçların restorasyon ve konservasyonu Art & Restorasyon tarafından gerçekleştirilmiştir. Restorasyon ve konservasyon projesi kapsamında yapılan çalışmalar; ahşap, metal, deri ve kalem işi restorasyonudur.

Proje 1998 - 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

 
Bursa Arkeoloji Müzesi Üçpınar Tümülüsü Araba Buluntuları e-Posta

 

Restorasyon ve konservasyon projesi; M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen Akhamenidler dönemine ait ve Balıkesir Üçpınar tümülüsü buluntusunun Arkeoloji Müzesinde sergilenmesi çalışmalarını kapsamaktadır.
Tümülüste ele geçirilen; keramik eserlerin, restorasyonu ve konservasyonu, tümülüs buluntularının zarar görmeyecek şekilde teşhir ve tanzimi, tekerleğin ait olabileceği savaş arabasının rekonstrüksüyonu Art & Restorasyon tarafından gerçekleştirilmiştir.
Bu anlamdaki bir rekonstürüksüyon çalışmasının Türk müzelerindeki ilk örneğidir.

Proje 1998 - 1999 yıllarında gerçekleştirilmiştir.

 
İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Ön Cephe Temizlik ve Restorasyon Çalışmaları e-Posta

Restorasyon ve konservasyon projesi; rektörlük binası ön cephesinin temizlik, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını kapsamaktadır.
İstanbul Üniversitesi 19. yüzyılda inşa edilen ve dönemin tüm mimari özelliklerini en iyi şekilde yansıtan yapılardan biridir. Yapıda malzeme olarak mermer ve küfeki taşı kullanılmıştır. Mermer ve taşın yüzeyinde oluşan atmosfer kirliliği AB 57 formülü kullanılarak temizlenmiştir.

Proje 1998 yılında gerçekleştirilmiştir.

 
Atatürk ve Gençlik Heykeli Restorasyonu e-Posta

 

Restorasyon ve konservasyon projesi; bronz temizliği ve konservasyonu çalışmalarını kapsamaktadır.

Cumhuriyet döneminin önemli anıtlarından olan eser İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde bulunmaktadır. Bronz döküm olan yapıtın yüzeyinde atmosfer kirliliğinden meydana gelen tabaka ve bronz korozyonu bozulmaya neden olmakta idi.
Heykelin restorasyon ve konservasyonu yapılmıştır.

Proje 1998 yılında gerçekleştirilmiştir.

 
Beyazıt Kulesi Restorasyon Çalışmaları e-Posta

   

Restorasyon ve konservasyon projesi; taş temizliği, sağlamlaştırılması ve duvar resmi restorasyonu ve konservasyonu çalışmalarını kapsamaktadır.
Beyazıt Kulesi, 18. yüzyılda yangın kulesi olarak inşa edilen ender yapılardan biridir. Balyan ailesinin eserlerinden olan yapı küfeki taşından inşa edilmiştir. Seyir katında ise duvarlar ve tonozlar duvar resimleri ile süslenmiştir.
Küfedeki taşların yüzeyinde oluşan atmosfer kirliliği AB 57 formülü kullanılarak temizlenmiş, bozulan taşlar sağlamlaştırılarak konservasyonu yapılmıştır. Duvar resimlerinin yüzeyindeki yağlı boya ve macun tabakası duvar resimlerine zarar verilmeden alınarak resimler ortaya çıkartılmış, restorasyon ve konservasyonu yapılmıştır.

Proje 1997 - 1998 yıllarında gerçekleştirilmiştir.

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 3